O souboru

Piccolo coro & Piccola orchestra je komorní smíšený sbor a smyčcový orchestr působící v Praze. Soubor v současné době tvoří 38 členů, podle potřeb jednotlivých projektů však spolupracuje s řadou hostujících sólistů a instrumentalistů. Od svého založení v roce 1996 uspořádal již stovky vystoupení v Čechách i v zahraničí.

Dramaturgie koncertů Piccolo coro  & Piccola orchestra se snaží posluchačům zprostředkovat zajímavé skladby všech hudebních epoch a mnoha žánrů. Ve svém repertoáru tak mají oba ansámbly pestrou škálu děl od komorních (vokálních, instrumentálních či vokálně-instrumentálních) až po velkolepá romantická oratoria. Výrazné procento repertoáru Piccolo coro & Piccola orchestra tvoří hudba 20. a 21. století. Mnoho skladeb soubor připravil pro premiérová provedení, zvláště pro katedru skladby HAMU, pro sdružení Přítomnost a pro Český rozhlas (mj. Statuae Kuksenses R. Rejška, Síla myšlenky E. Douši nebo Requiem in c E. Horáka). V roce 2009 byl ansámbl iniciátorem a organizátorem světové premiéry Requiem Jana Hanuše.

Soubor se raduje z řady úspěchů. Na festivalu Mladé pódium 2004 obdržel cenu Nadace Bohuslava Martinů, v roce 2007 se na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby umístil ve zlatém pásmu a získal hlavní cenu Petra Ebena. Sbor Piccolo coro se v roce 2011 stal absolutním vítězem Festivalu sborového umění v Jihlavě a na prestižní soutěži v rakouském Spittalu kromě 1. ceny v hlavní a 3. ceny ve folklórní kategorii získal zvláštní cenu poroty za interpretaci soudobé skladby. Z mezinárodní soutěže Praga cantat 2016 si sbor přivezl pohár pro vítěze kategorie komorních smíšených sborů, zvláštní cenu poroty za interpretaci skladby J. Nováka a cenu Nadace Bohuslava Martinů.

Piccolo coro & Piccola orchestra jsou zvány k účasti na českých i zahraničních hudebních festivalech, v zahraničí se soubor nejčastěji prezentuje v Německu, opakovaně je zván k vystoupením v Itálii a v Chorvatsku. V létě 2017 podnikl ansámbl koncertní turné ve Francii a Německu a reprezentoval Českou republiku na 4. mezinárodním sborovém festivalu v čínském Jinanu.

Do současné doby natočily Piccolo coro & Piccola orchestra pět alb: čtyři CD s duchovní hudbou – Mariánská hudba v Loretě (1998), Hear my prayer (2000), Cantico delle creature (2004), nejnovější adventní Gaudete in Domino (2013) - a jedno se sborovými úpravami lidových písní Hore Dolinami (2009).

Dirigentem souboru je Marek Valášek.